Na Prvom takmičenju drvenih duvača 2004. učestvovalo je 175 kandidata

Laureati

  1. Rastko Uzunović, klarinet, II, „Marko Tajčević“, Lazarevac
  2. Kristijan Boroš, klarinet, III, „Isidor Bajić“, Novi Sad
  3. Bisenija Peruničić, flauta, IV, „Petar Konjović“, Užice
  4. Aleksandar Lečić, flauta, II, „Dr M. Milojević“, Kragujevac
  5. Tatjana Petrović, fagot, II, „Mokranjac“, Beograd
  6. Lazar Sanković, oboa, I, „Petar Konjović“, Sombor
  7. Aleksandar Simurdić, saksofon, II, „Isidor Bajić“, Novi Sad

Članovi žirija:

Klarinet:
Ante Grgin, FMU Beograd, predsednik
Zoran Vesić, prvi klarinet beogradske opere
Đuro Pete, MŠ „Isidor Bajić“ Novi Sad
Periša Stanojević, MŠ „S. Mokranjac“ Požarevac

Flauta:
Miomir Simonović, predsednik, FMU Beograd
Suzana Maročik, MŠ „Dr Vojislav Vučković“ Čačak
Bratislav Đurić, prva flauta beogradske opere

Fagot:
Mirko Isaeski, FMU Beograd, predsednik

Oboa:
Ivan Jelić, FMU Niš

Saksofon:
Nandor Kolesar, MŠ „Stevan Hristić“ Apatin

 

Na Drugom takmičenju drvenih duvača 2005. učestvovalo je 205 kandidata

Laureati

  1. Eva Mitendorfer, flauta, I, GŠ Koper, Slovenija
  2. Tina Čelič, flauta, II, GŠ Vrhnika, Slovenija
  3. Tadija Minčić, fagot, II, Muzička škola Niš
  4. Larisa Marjanović, saksofon, II, GŠ Koper-Izola, Slovenija
  5. Janina Lorenci, saksofon, pretkategorija, GŠ Kamnik, Slovenija
  6. Barbara Sitek, oboa, IV,  „F. Šopen“ Bytom, Poljska
  7. Nikola Đurica, klarinet, II,  „Davorin Jenko“ Beograd
  8. Kristijan Boroš, klarinet, IV,  „Isidor Bajić“ Novi Sad

Članovi žirija:

Klarinet:
Ante Grgin, FMU Beograd, predsednik
Periša Stanojević, MŠ „S. Mokranjac“ Požarevac
Đuro Pete, MŠ „Isidor Bajić“ Novi Sad
Zoran Vesić, prvi klarinet beogradske opere

Flauta:
Miomir Simonović, FMU Beograd, predsednik
Karolj Maročik, MŠ „Dr Vojislav Vučković“ Čačak
Nataša Paklar, Ljubljana, Slovenija

Fagot:
Mirko Isaeski, FMU Beograd, predsednik

Oboa:
Ivan Jelić, FMU Niš

Saksofon:
Nandor Kolesar, MŠ „Stevan Hristić“ Apatin

 

Na Trećem takmičenju drvenih duvača 2006. učestvovalo je 292 kandidata

Laureati

  1. Luka Mitev, fagot, bambi, Zoran Mitev, GŠ Kranj
  2. Mihajlo Radivojević, fagot, III, Petar Ristić, „Stanković“ Beograd
  3. Aleksandar Jankech, saksofon, pretkategorija, Periša Stanojević, „Stevan Mokranjac“ Požarevac
  4. Domen Marn, klarinet, II, Jurij Hladnik, GŠ Celje
  5. Đorđe Kujundžić, klarinet, I, Aleksandar Antonijević, „Kosta Manojlović“ Zemun
  6. Dominik Stele, klarinet, pretkategorija, Karel Leskovec, GŠ Domžale
  7. Kiril Ivanoski, klarinet, IV, Pande Tatarčevski, Muzičko učilište Bitola
  8. Andrea Nikolić, flauta, bambi, Jovica Milošević, „Kosta Manojlović“ Smederevo
  9. Ivana Jenča, flauta, pretkategorija, Tamara Dragićević, „Josif Marinković“ Vršac
  10. Milica Živanić, flauta, III, Suzana Maročik, „Dr M. Milojević“ Kragujevac

Članovi žirija:

Flauta:
Miomir Simonović, FMU Beograd, predsednik
Karolj Maročik, FMU Kragujevac
Nataša Paklar-Marković, Ljubljana, Slovenija

Klarinet:
Ante Grgin, FMU Beograd, predsednik
Đuro Pete, MŠ „Isidor Bajić“ Novi Sad
Dušan Sodja, Ljubljana, Slovenija

Saksofon:
Siniša Murić MŠ „P.Krančević“ Sremska Mitrovica

Fagot:
Petar Ristić MŠ „Stanković“ Beograd

Oboa:
Ivan Jelić FMU Niš, predsednik

 

Na Četvrtom takmičenju drvenih duvača 2007. učestvovalo je 270 kandidata

Laureati

  1. Janina Lorenci, saksofon, I, Rok Spruk, GŠ Kamnik, Slovenija
  2. Filip Petreski, saksofon, IV, Vladimir Trajanoski, „I. Nikolovski-Luj“ Skoplje, Makedonija
  3. Časlav Brujić, fagot, pretkategorija, Nenad Mirić, „Jovan Bandur“ Pančevo
  4. Živa Vigali, klarinet, I, Željko Ritlop, GŠ Murska Sobota, Slovenija
  5. Nikola Ulemek, klarinet, IV, Ljubiša Jovanović, „Davorin Jenko“ Beograd
  6. Radovan Turović, klarinet, II, Lazar Kondić, Muzička škola Vrbas
  7. Bojan Krtinić, klarinet, III, Đuro Pete, „Isidor Bajić“ Novi Sad
  8. Kozmus Eva-Nina, flauta, I, Milena Lipovšek, GŠ Celje, Slovenija
  9. Jelena Stanković, flauta, pretkategorija, Ivana Radulović, „Stanislav Binički“ Beograd

Članovi žirija:

Klarinet:
Ante Grgin, FMU Beograd, predsednik
Ljubiša Jovanović, „Davorin Jenko“ Beograd
Štefan Petek, „Karol Pahor“ Ptuj, Slovenija
Đuro Pete, „Isidor Bajić“ Novi Sad

Flauta:
Ljubiša Jovanović, FMU Beograd, predsednik
Karolj Maročik, FMU Kragujevac
Alenka Zupan, GŠ Kopar, Slovenija

Fagot:
Nenad Mirić, „Jovan Bandur“ Pančevo, predsednik

Saksofon:
Rok Spruk, GŠ Kamnik, Slovenija

Oboa:
Vasil Atanasov, „I.N.-Luj“ Skolje, Makedonija

 

Na Petom takmičenju drvenih duvača 2008. učestvovalo je 248 kandidata

Laureati

  1. Marija Spasić, flauta, IV, Katarina Azanjac, „Vatroslav Lisinski“ Beograd
  2. Sarah Jarebic, klari-net, I, Bojan Zelenjak, GŠ „Slavka Osterca“ Ljutomer, Slovenija
  3. Vladiimir Petković, klarinet, II, Ivan Ristić, „Dušan Skovran“ Ćuprija
  4. Aleksandar Jankech, saksofon, I, Periša Stanojević, „Stevan Mokranjac“ Požarevac
  5. Janina Lorenci, saksofon, II, Rok Spruk, Glasbena šola Kamnik, Slovenija
  6. Patricja Korniluk, oboa, IV, Darius Jedrusik, OSM I i II st. Im. F. Šopena, Bytom, Poljska

Članovi žirija:

Klarinet:
Ante Grgin, Srbija, predsednik
Zoran Vesić, Srbija
Aleksandar Tasić, Srbija
Ljubiša Jovanović, Srbija

Flauta:
Ljubiša Jovanović, Srbija, predsednik
Alenka Zupan, Slovenija
Rastislav Menđan, Srbija

Fagot:
Mirko Isaeski, Srbija, predsednik

Saksofon:
Vladimir Trajanovski, Makedonija

Oboa:
Darius Jedrusik, Poljska

 

Na Šestom takmičenju drvenih duvača 2009. učestvovalo je 213 kandidata

Laureati

  1. Eva Vrtačnik, oboa, IV, Maja Kojc, SGBŠ Ljubljana, Slovenija
  2. Matic Kovačič, saksofon, pretkategorija, Igor Požar, GŠ Brežice, Slovenija
  3. Aleksandar Jankech, saksofon, II, Periša Stanojević, „Stevan Mokranjac“ Požarevac
  4. Jan Gričar, saksofon, III, Dejan Prašiček, SGBŠ Ljubljana, Slovenija
  5. Strahinja Pavlović, klarinet, I, Ljubiša Jovanović, „Vatroslav Lisinski“ Beograd
  6. Martina Strasser, klarinet, II, Uroš Gorenc, GŠ Jasenice, Slovenija
  7. Andrija Mirković, klarinet, III, Ljubiša Jovanović, „Živorad Grbić“ Valjevo
  8. Domen Marn, klarinet, IV, Jurij Hladnik, GŠ Celje, Slovenija
  9. Anastasija Vojinović, flauta, bambi, Julijana Janković, „Stevan Mokranjac“ Požarevac
  10. Pandorka Janakieva, flauta, pretkategorija, Silvana Čuleva Atanasova, MŠ „L. Micev Rale“ Kavadarci, Makedonija
  11. Dunja Kolenko, flauta, II, Lija Frajnkovič, GŠ „Karol Pahor“ Ptuj, Slovenija

Članovi žirija:

Klarinet:
Ante Grgin, Srbija, predsednik
Ljubiša Jovanović, Srbija
Pande Tatarčevski, Makedonija

Flauta:
Janoš Balint, Mađarska, predsednik
Karolj Maročik, Srbija
Miomir Simonović, Srbija
Dušan Vasiljević, Srbija

Fagot:
Mirko Isaeski, Srbija, predsednik

Saksofon:
Ognjen Popović, Srbija

Oboa:
Metka Potpečan, Slovenija

 

Na Sedmom takmičenju drvenih duvača 2010. učestvovalo je 225 kandidata

Laureati

  1. Željko Rađenović, oboa, I, Emoke Gnjatović, „Vladimir Đorđević“ Beograd
  2. Strahinja Pavlović, klarinet, II, Ljubiša Jovanović, „Vatroslav Lisinski“ Beograd
  3. Đorđe Kujundžić, klarinet, III, Ljubiša Jovanović, „Vatroslav Lisinski“ Beograd
  4. Nikola Spasojević, saksofon, pretkate-gorija, Bunford Gabor, Muzička škola Subotica
  5. Aleksandar Jankech, saksofon, II, Periša Stanojević, „Stevan Mokranjac“ Požarevac
  6. Dorotea Senica, flauta, I, Valerija Kamplet, SGBŠ Maribor, Slovenija

Članovi žirija:

Klarinet:
Jurij Hladnik, Slovenija, predsednik
Đuro Pete, Srbija
Ljubiša Jovanović, Srbija

Flauta:
Janoš Balint, Mađarska, predsednik
Karolj Maročik, Srbija
Matej Zupan, Slovenija
Jasna Marković Vujanović, Srbija

Fagot:
Mirko Isaeski, Srbija, predsednik

Saksofon:
Zoran Kmicikević, Srbija

Oboa:
Vasil Atanasov, Makedonija

 

Na Osmom takmičenju drvenih duvača 2011. učestvovalo je 174 kandidata

Laureati

  1. Nika Pavlič, flauta, II, Nataša Burger, GŠ Zagorje, Slovenija

Organizacioni odbor takmičenja dodelio je specijalnu nagradu – laureat Nenadu Miriću, profesoru fagota za doprinos u razvoju takmičenja.

Članovi žirija:

Klarinet:
Zoran Vesić, Srbija, predsednik
Đuro Pete, Srbija
Ljubiša Jovanović, Srbija

Flauta:
Matej Zupan, Slovenija, predsednik
Suzana Maročik, Srbija
Nataša Burger, Slovenija
Zoran Marić, Srbija

Fagot:
Zoran Mitev, Slovenija

Saksofon:
Matjaž Drevenšek, Slovenija,predsednik

Oboa:
Ivan Kirn, Srbija

 

Na Devetom takmičenju drvenih duvača 2012. učestvovalo je 255 kandidata

Laureati

  1. Irina Subotić, flauta, pretkate-gorija, Tanja Minov, „Teodor Toša Andrejević“ Ruma
  2. Robert Pogorilič, flauta, III, Milena Lipovšek, Konservatorij za glasbo in balet, Ljubljana, Slovenija
  3. Časlav Brujić, fagot, II, Nenad Mirić, „Jovan Bandur“ Pančevo
  4. Maša Brujić, oboa, I, Tanja Malić, „Vlado Milošević“ Banja Luka, Republika Srpska
  5. Aleksa Popović, saksofon, III, Bojan Vukelić, „Kosta Manojlović“ Zemun

Organizacioni odbor takmičenja dodelio je specijalnu nagradu – laureat Metki Podpečan, profesorkioboe za doprinos u razvoju takmičenja.

Članovi žirija:

Klarinet:
Ognjen Popović, Srbija, predsednik
Đuro Pete, Srbija
Igor Požar, Slovenija
Miloš Bjelica, Srbija

Flauta:
Dejan Gavrić, Nemačka, predsednik
Jasna Marković Vujanović, Srbija
Sunčica Lončar, Republika Srpska (BiH)
Karolina Sprečaković, Srbija

Fagot:
Nenad Mirić, Srbija

Saksofon:
Bojan Vukelić, Srbija

Oboa:
Metka Podpečan, Slovenija,predsednik

Kamerna muzika:
Dragiša Živković (klarinet), Srbija
Tanja Labović (flauta), Srbija
Vesna Bogdanović (harmonika), Srbija
Zoran Vesić (klarinet), Srbija
Štefan Petek (klarinet), Slovenija

 

Na Desetom takmičenju drvenih duvača 2013. učestvovalo je 208 kandidata

Laureati

  1. Iza Štih, flauta, bambi, Agata Gojkošek, „Risto Savin“ Žalec, Slovenija
  2. Daniel Marek Mieczkovski, flauta, II, Elzbieta Dastych Švarc, „Zenona Brzevskiego“ Varšava, Poljska
  3. Urban Erker, klarinet, I, Danijel Šegula, ZGŠ v samostanu sv. Petra in Pavla, Ptuj, Slovenija
  4. Strahinja Pavlović, klarinet, III, Ljubiša Jovanović, „Vatroslav Lisinski“ Beograd
  5. Aleksa Popović, saksofon, IV, Bojan Vukelić, „Kosta Manojlović“ Zemun
  6. Filip Lenart, oboa, I, Darius Jedrusik, „M. Spisaka“ Dabrovie Gorniczej, Poljska
  7. Konrad Mrozek, fagot, IV, Artur Kasperek, „Jozefa Elsnera“ Varšava, Poljska
  8. ANA + TRIO, kamerna, I, Katja Žekar, GŠ Zagorje, Zagorje ob Savi, Slovenija

Organizacioni odbor takmičenja dodelio je specijalnu nagradu – laureat Tom Hajšeku, klavirskom saradniku za doprinos u razvoju takmičenja.

Članovi žirija:

Klarinet:
Ante Grgin, Srbija, predsednik
Ljubiša Jovanović, Srbija
Đuro Pete, Srbija
Petar Kolevski, Makedonija

Flauta:
Dejan Gavrić, Nemačka, predsednik
Cezar Traczevski, Poljska
Jasna Marković Vujanović, Srbija
Nataša Burger, Slovenija

Fagot:
Nenad Mirić, Srbija, predsednik

Saksofon:
Bojan Vukelić, Srbija

Oboa:
Darius Jedrusik, Poljska

Kamerna muzika:
Zoran Vesić (klarinet), Srbija
Nataša Paklar (flauta), Slovenija
Vesna Bogdanović (harmonika), Srbija

 

Na Jedanaestom takmičenju drvenih duvača 2014. učestvovalo je 239 kandidata

Laureati

  1. ANA TRIO, kamerna, I, Katja Žekar, GŠ Zagorje ob Savi, Slovenija
  2. Duo Belissimo , kamerna, II, Julijana Janković i Dijana Sretenović, MŠ „Stevan Mokranjac“ Požarevac i „Mokranjac“ Beograd
  3. Matic Sotošek, klarinet, I, Robert Pirc, GŠ Krško, Slovenija
  4. Miloš Đorđević , klarinet, IV, Dragiša Živković, „Dr Miloje Milojević“ Kragujevac
  5. Jovana Lađević, klarinet, VI, Ognjen Popović, FMU Beograd
  6. Robert Balint, fagot, pretkategorija, Nenad Mirić, MŠ „Jovan Bandur“ Pančevo
  7. Mila Milović, oboa, II, Milan Janković, MŠ „Mokranjac“ Beograd
  8. Sara Kecman, oboa, III, Ljiljana Segedi, MŠ „Isidor Bajić“ Novi Sad
  9. Matevž Zupančič, saksofon, II, Vojko Trnjek, GŠ Radlje ob Dravi, Slovenija

Članovi žirija:

Klarinet:
Ognjen Popović, Srbija, predsednik
Đuro Pete, Srbija
Robert Pirc, Slovenija

Flauta:
Karolj Maročik, Srbija, predsednik
Miomir Simonović, Srbija
Jasna Marković Vujanović, Srbija

Fagot:
Nenad Mirić, Srbija, predsednik

Saksofon:
Bojan Vukelić, Srbija

Oboa:
Ljiljana Segedi, Srbija

Kamerna muzika:
Zoran Vesić (klarinet), Srbija
Vesna Bogdanović (harmonika), Srbija
Rastislav Menđan (flauta), Srbija

 

Na Dvanaestom takmičenju drvenih duvača 2015. godine učestvovao je 221 kandidat

Laureati

  1. Enja Golob, saksofon, pretkategorija, Zmago Tkavc, GŠ Slovenska Bistrica, Slovenija
  2. Draško Korać, saksofon, III, Stojan Grubić, MŠ Subotica
  3. Žiga Vešligaj, saksofon, V, Peter Rohrsdorfer, Anton Bruckner Privatuniversitat, Linc, Austrija
  4. Sofija Milenković, flauta, pretkategorija, Katarina Milošević, MŠ „Petar Konjović“ Beograd
  5. Klara Drstvenšek, flauta, I, Andreja Istenič Lipovšek, GŠ Krško, Slovenija
  6. Anja Antić, oboa, pretkategorija, Ljiljana Segedi, MŠ „Isidor Bajić“ Novi Sad
  7. Aleksandra Kinđić, oboa, I, Katerina Krstić, MŠ „Jovan Bandur“ Pančevo
  8. Mina Novović, oboa, V, Vladimir Puškaš, Akademija umetnosti Novi Sad
  9. Anže Koren, oboa, VI, Peter Tavernaro, Anton Bruckner Privatuniversitat, Linc, Austrija
  10. Robert Balint, fagot, pretkategorija, Nenad Mirić, MŠ „Jovan Bandur“ Pančevo
  11. Dimitrije Pavlov, fagot, I, Nenad Mirić, MŠ „Jovan Bandur“ Pančevo
  12. Nikola Matić, fagot, III, Nenad Mirić, MŠ „Vatroslav Lisinski“ Beograd
  13. Relja Kalapiš, fagot, IV, Petar Ristić, MŠ „Stanković“ Beograd
  14. Mihael Mitev, fagot, V, Zoran Mitev, Akademija za glasbo Ljubljana, Slovenija
  15. Leon Drstvenšek, klarinet, bambi, Peter Gabrič, GŠ Krško, Slovenija
  16. Matija Raičević, klarinet, I, Đuro Pete, MŠ „Isidor Bajić“ Novi Sad
  17. Matic Sotošek, klarinet, II, Robert Pirc, GŠ Krško, Slovenija
  18. Ana trio, kamerna, I, Katja Žekar, GŠ Zagorje ob Savi, Slovenija

Specijalne nagrade, u svakoj disciplini (flauta, klarinet, saksofon, oboa i fagot) dobili su: takmičari Draško Korać, Sofija Milenković, Aleksandra Kinđić, Robert Balint i Matija Raičević, kao i Đuro Pete, profesor klarineta.

Članovi žirija:

Klarinet:
Zoran Vesić, Srbija, predsednik
Jurij Hladnik, Slovenija
Đuro Pete, Srbija

Flauta:
Janoš Balint, Mađarska, predsednik
Karolj Maročik, Srbija,
Julijana Janković, Srbija
Rastislav Menđan, Srbija

Saksofon:
Bunford Gabor, Srbija, predsednik

Oboa:
Ljiljana Segedi, Srbija

Fagot:
Nenad Mirić, Srbija

Kamerna muzika:
Goran Marinković (kamerna muzika), Srbija
Miomir Simonović (flauta), Srbija
Ilija Rajković (kamerna muzika), Srbija

 

Na Trinaestom takmičenju drvenih duvača 2016. godine učestvovao je 301 takmičar

Laureati

  1. Martin Samec, saksofon, II, Andrej Tomažin, GŠ Grosuplje, Slovenija
  2. Aleksandra Kinđić, oboa, II, Katerina Krstić, „J. Bandur“ Pančevo
  3. Mina Novović, oboa, VI, Vladimir Puškaš, AU Novi Sad
  4. Maša Majcen, flauta, I, Eva Purkeljc, GŠ „Karol Pahor“ Ptuj, Slovenija
  5. Anica Mićić, flauta, I, Aleksandar Burkert, „Ž. Grbić“ Valjevo
  6. Julija Krivošić, fagot, V, Mirko Isaeski, FMU Beograd
  7. Lazar Muhadinović, flauta, II, Marina Nenadović, „J. Marinković“ Beograd
  8. Trio „Miks“, kamerna, I, Ksenija Mijatović, „I. Bajić“ Novi Sad
  9. Matija Raičević, klarinet, II, Đuro Pete, „I. Bajić“ Novi Sad
  10. Fluminati, kamerna, II, Igor Sarajlić, „S. Mokranjac“ Požarevac

Specijalne nagrade, u svakoj disciplini (flauta, klarinet, saksofon, oboa i fagot), dobili su: takmičari Martin Samec, Mina Novović, Julija Krivošić i Lazar Muhadinović, kao i Tomislav Milosavljević, profesor saksofona.

Članovi žirija:

Klarinet:
Veljko Klenkovski, Srbija, predsednik
Matthias Müeller, Švajcarska
Lazar Kondić, Srbija

Flauta:
Dejan Gavrić, Nemačka, predsednik
Liza Hawlina Prešiček, Slovenija
Aleksandar Burkert, Srbija

Saksofon:
Ninoslav Dimov, Makedonija, predsednik

Oboa:
Vladimir Puškaš, Srbija

Fagot:
Nenad Mirić, Srbija

Kamerna muzika:
Goran Marinković (kamerna muzika), Srbija
Metka Podpečan (oboa), Slovenija
Nina Rogina (saksofon), Slovenija

 

Na Četrnaestom takmičenju drvenih duvača – Požarevac 2017. godine učestvovalo je 203 takmičara

Laureati

  1. Martin Samec, saksofon, III, Andrej Tomažin, GŠ Grosuplje, Slovenija
  2. Katarina Lozar, flauta, I, Armando Mariuti, „V. Vodopivca“ Ajdovščina, Slovenija
  3. Maša Majcen, flauta, II, Eva Purkeljc, GŠ „Karol Pahor“ Ptuj, Slovenija
  4. Trio „Amikus“, kamerna, I, Armando Mariuti, „V. Vodopivca“ Ajdovščina i GŠ Nova Gorica, Slovenija
  5. Ana trio, kamerna, II, Katja Žekar, GŠ Zagorje, Zagorje ob Savi, Slovenija

Specijalnu nagradu „Vladimir Urošević“, dobila je Maša Majcen.
Specijalnu nagradu „Lyra Style“ dobili su: Martin Samec, Katarina Lozar, Teodora Mrkajić.
Organizacioni odbor dodelio je specijalne nagrade – laureate Dragiši Živkoviću, profesoru klarineta i Urški Vidic, klavirskom saradniku, za doprinos u razvoju takmičenja.
Žiri za saksofon dodelio je posebnu pohvalu Lovorki Nemeš Dular, klavirskom saradniku.

Članovi žirija:

Klarinet:
Veljko Klenkovski, Srbija, predsednik
Zoran Vesić, Srbija
Lazar Kondić, Srbija

Flauta:
Janoš Balint, Mađarska, predsednik
Karolj Maročik, Srbija
Aleksandar Burkert, Srbija
Karolina Sprečaković, Srbija

Saksofon:
Ninoslav Dimov, Makedonija, predsednik

Oboa:
Vladimir Puškaš, Srbija

Fagot:
Nenad Mirić, Srbija

Kamerna muzika:
Goran Marinković (kamerna muzika), Srbija
Metka Podpečan (oboa), Slovenija
Aleksandar Ružičić (kamerna muzika), Srbija